Kategoria: Wspomnienia o Stanisławie Jankowskim
Wspólne lata szkolne wspomina Kordian Tarasiewicz
Kordian Tarasiewicz, przedsiębiorca i działacz sportowy, wspomina wspólne lata w Szkole Towarzystwa im. Ziemi Mazowieckiej przy ul.Klonowej – kolegów, profesorów, uczestnictwo w klubach sportowych, które było wówczas szkołą savoir – vivre’u, a także Warszawę tamtych lat. Zapraszamy do obejrzenia filmu
Stanisława Jankowskiego wspomina Jerzy Woyzbun
Jerzy Woyzbun wspomina niemal 70 lat bliskiej relacji ze Stanisławem Jankowskim (swoim dowódcą a później szwagrem), w tym między innymi „okres bardzo ciężkiej pracy, stresu i zagrożenia przy jednoczesnym braku bohaterskich epizodów” w Wydziale Legalizacji i Techniki a także udział w Powstaniu Warszawskim. Zapraszamy do Więcej…
Radiotechnika w konspiracji – film z udziałem Adama Drzewoskiego ps. Benon, Philips (nowy)
Inżynier Adam Drzewoski żołnierz oddziału Wd68 ps „Benon” , plutonu „Agaton” wspomina przygotowanie w okresie poprzedzającym Powstanie radioodbiorników dla przyszłych Powstańców a także swój udział w Powstaniu Warszawskim. Te radioodbiorniki mogłyby zmienić tak wiele…. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
Trasa W-Z [wideo]
„Największe osiągnięcie urbanistyczno – architektoniczne od czasu wojny światowej do teraz . Klasyk jedności przeciwieństw : stare – nowe, dynamiczne – statyczne; genialnie zrobione – ruch samochodowy jest w symbiozie ze Starym Miastem , przenika Stare Miasto w sposób nobilitujący obie te rzeczy” – prof. Więcej…
MDM [wideo]
„Należę do zwolenników Placu Konstytucji” – prof. Marek Budzyński „Wspaniale wpisany zespół nowej zabudowy w historyczną tkankę miasta, w oś Marszałkowskiej”– inż. arch. Jan Rutkiewicz dyr. Biura Planowania Rozwoju Warszawy „W pełni uporządkowana część miasta, dająca wizję architektury tamtego okresu” – inż. arch. Bogdan Wyporek Więcej…
Planowanie Warszawy [wideo]
„To co zrobił w pierwszym okresie powojennym dla Warszawy było niezwykłe” inż. arch. Bogdan Wyporek „Uważam, że te dwa wielkie wydarzenia przestrzenne (trasa WZ i MDM) utrwaliły imię Stanisława Jankowskiego w Warszawie na stałe” –prof. Marek Budzyński.
Irak [wideo]
„W latach 1960-61 Stanisław Jankowski był naczelnym urbanistą Bagdadu co wskazuje jaką rangę zajmował w międzynarodowej społeczności architektonicznej i urbanistycznej” – inż. arch. Bogdan Wyporek „Był zatrudniony z zespołem urbanistów polskich do opracowania wielu miast w Iraku – Mosul, Kerbala, Basra” – prof. Janusz Kindler Więcej…
Skopje [wideo]
W 1964 roku Stanisław Jankowski został kierownikiem zespołu, który miał opracować projekt odbudowy zniszczonego przez trzęsienie ziemi miasta Skopje w Macedonii. Miał rok na opracowanie wspólnie z urbanistami miejscowymi planu odbudowy miasta. „To jest chyba najpiękniejsza karta osiągnięć Stanisława Jankowskiego. Znakomicie przeprowadził projekt ( …) Więcej…
Chimbote [wideo]
W 1972 roku SJ pracował jako ekspert przy projekcie odbudowy Chimbote w Peru, opracował koncepcję kształtowania i ochrony środowiska w tym niezwykle zanieczyszczonym regionie. Okazał się najsurowszym krytykiem zaproponowanych przez siebie koncepcji. „To było dla mnie kolejnym przykładem i nauką, jak należy podchodzić z odpowiedzialnością Więcej…
Kongres UIA [wideo]
„Miał rzadki talent organizacyjny. W pełni wykorzystał ten swój talent kiedy w 1981 roku Polska organizowała światowy kongres Unii Architektów(… )Kongres przeszedł potem do historii jako wielkie, bardzo udane wydarzenie.(…) W bardzo dużym stopniu jemu to zawdzięczamy” wspomina w filmie dr.inż.arch Adam Kowalewski Zapraszamy do Więcej…
Nikozja [wideo]
W 1982 roku SJ został powołany na kierownika planu ogólnego Nikozji, podzielonej na dwie części po inwazji tureckiej na Cypr. „Wymyślił dwa scenariusze rozwoju miasta, a właściwie całego Cypru(…) 5 lat później Centrum Habitatu uznało, że plan ogólny Nikozji jest tak ciekawym opracowaniem, że wydali Więcej…
Umschlagplatz [wideo]
„Co roku 19 kwietnia grupa współpracowników Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce przychodziła na rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim (… )po skończonej ceremonii składania wieńców pod pomnikiem Powstania w Getcie szliśmy w stronę Umschlagplatz, skąd 300 000 ludzi zostało Więcej…
Jan Nowak – Jeziorański: Wspomnienie o Agatonie
Jan Nowak – Jeziorański , fragment książki „Polska z bliska” wyd. SIW Znak sp. z o. o. 2003 Agaton Niezwykle bogaty życiorys legendarnego Agatona, inżyniera Stanisława Jankowskiego, to wielka romantyczna przygoda człowieka zakochanego w Polsce i w Warszawie. Wyrastał w odrodzonej Rzeczypospolitej. Ojciec jego, Czesław, Więcej…
Tadeusz Barucki: Stanisław Jankowski – in memoriam
Wspomnienie Tadeusza Baruckiego opublikowane w Komunikacie SARP 04/2006 Może z okazji Jego imienin w wiosenne majowe dni, a może, dlatego że minęła ostatnio 4 rocznica Jego śmierci doszedłem do przekonania, że obowiązkiem moim jest skreślić te słów parę i poprzez publikację utrwalić je w formie Więcej…
Dedykacje dla Stanisława i Hanny Jankowskich
Stefan Starba-Bałuk, ps. „Kubuś” na książce Stanisław Kopf, Stefan Starba-Bałuk „Armia Krajowa. Kronika fotograficzna”. Ars Print Production, Warszawa 1999 Drogiemu Przyjacielowi Stanisławowi Jankowskiemu, Towarzyszowi Broni z lat okupacji i Powstania Warszawskiego – z wyrazami najgłębszego szacunku i przyjaźni ppłk. Więcej…